Φιλικό παιχνίδι μετά από περίπου 20 μέρες για τον Ολυμπιακό Βόλου που αντιμετώπισε την Ευξεινούπολη την τοπική ομάδα της Δήμητρας. Σ’ ένα ματς που οι προπονητές δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με σκορ 2-1 χάρη σε τέρματα των Χάσεκ (19’) και Χατζή (58’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με αυτογκόλ του Παπακώστα στο 69’.

Έτσι παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου

Με τον Ξενοδόχοφ κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε το ματς ο Γιώργος Βαζάκας. Την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Γραικός, Σκοπελίτης, Μακροπουλιώτης και Στάμου, ο Κόλα σε ρόλο αμυντικού χαφ, ο Ξύδας και ο Χάσεκ σε πιο δημιουργικό ρόλο στον άξονα, οι Κουντουριώτης και Σουλεϊμάν κάλυψαν τα δύο άκρα της επίθεσης και ο Βερνάρδος ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Η διάταξη της Δήμητρας Ευξεινούπολης

Ο Χαρχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία των γηπεδούχων. Ο Θεοδωρόπουλος κάλυψε το αριστερό άκρο της άμυνας, ο Λάμπος το δεξί, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Στεφανής και Διαμαντόπουλος. Ο Γαλανόπουλος καθαρό «6αρι» με τους Καρρά και Μαυροζούμη εσωτερικούς μέσους. Κρανάς και Βουρδάκης επιχείρησαν από τα άκρα της επίθεσης με μοναδικό προωθημένο τον Σιόβα.

Η Δήμητρα πίεσε – Απάντησε με γκολ ο Ολυμπιακός

Η Δήμητρα ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού του αντιπάλου του. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά προκαλώντας «βραχυκύκλωμα» στην ανάπτυξη των ερυθρολεύκων και υποχρεώνοντάς τους σε πολλά λάθη. Παρά την πίεση το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός Βόλου στην πρώτη του επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Χαρχαλάκη ευτύχισε να ανοίξει το σκορ στο 19’ με ωραίο σουτ του Χάσεκ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα έχοντας βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ όμως οι προσπάθειες των Σουλεϊμάν στο 21’ και του Χάσεκ στο 23’ δεν μετουσιώθηκαν σε τέρματα. Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ξενοδόχοφ να λέει «όχι» σε δύο κλασικές ευκαιρίες της Δήμητρας με πρωταγωνιστή τον Μαυροζούμη. Η πρώτη στο 32’ όταν σε κεφαλιά από κοντινή θέση του νεαρού παίκτη των γηπεδούχων ο πορτιέρε του Ολυμπιακού έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε καθώς, επίσης, και στο 43’ όταν σε σουτ του Μαυροζούμη ο Ξενοδόχοφ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Χωρίς ρυθμό αλλά με δύο γκολ το δεύτερο ημίχρονο

Δύο γκολ και ευκαιρίες για τις δύο ομάδες είχε το μενού του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός Βόλου να παρατάχθηκε με διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και η Δήμητρα άρχισε τις αλλαγές από το 55’. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 58’ όταν ο Σιαφά από αριστερά έστρωσε στον επερχόμενο Χατζή που με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-0. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 69’ με αυτογκόλ του Παπακώστα, όταν στην προσπάθειά του να αποσοβήσει το τέρμα σε κεφαλιά του Σιόβα, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντίνου.

Στο 80’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν μετά από συνδυασμό του Μπάτροβιτς με τον Ναά, η μπάλα έφτασε στον Χατζηπιρπιρίδη που εξ επαφής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα η Δήμητρα απείλησε με ισοφάριση όταν η εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρόπουλου πέρασε δίπλα από το «παραθυράκι» της εστίας του Κωνσταντίνου

Οι συνθέσεις

Δήμητρα Ευξεινούπολης (Στ. Αρσένος): Χαρχαλάκης, Λάμπος (72’ Μπιρμπίλης), Θεοδωρόπουλος, Στεφανής, Διαμαντόπουλος (55’ Μπόλης), Γαλανόπουλος (72’ Μπουμπούκης), Μαυροζούμης (55’ Καμπέρης), Καρράς (55’ Θωμαΐδης), Κρανάς (55’ Αναστασίου), Βουρδάκης, Σιόβας

Ολυμπιακός Βόλου (Γ. Βαζάκας): Ξενοδόχοφ, Σκοπελίτης, Γραικός, Μαρκοπουλιώτης, Στάμου, Κόλα, Ξύδας, Χάσεκ, Κουντουριώτης, Σουλεϊμάν, Βερνάρδος

Β’ ημίχρονο: Κωνσταντίνου, Παπακώστας, Ναά, Ασλανίδης, Ντουάρτε, Ντιαμπί, Κόμνος, Χατζής, Χατζηπιρπιρίδης, Μπάτροβιτς (83’ Μπέικος), Σιαφά

Διαιτητής: Τσίντζας (ΕΠΣ Θεσσαλίας

Βοηθοί: Τασιόπουλος, Ανδρανόπουλος