Τις επεμβάσεις ξεκινά η Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας στην γέφυρα Ξηριά στον Αλμυρό προκειμένου να δοθεί σε χρήση, όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η Αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας κ. Άννα Μαρία Παπαδημητρίου.
Η ίδια θυμίζει ότι τον Σεπτέμβριο του έτους 2023 η ανακατασκευασμένη γέφυρα του χειμάρρου “Ξηριά” στον Αλμυρό έσπασε και στα δύο ρεύματά της, καθώς αποκολλήθηκε το ασφαλτικό από την πλευρά του Αλμυρού και παρέσυρε το παλαιό ακρόβαθρό της και μαζί την ελπίδα των κατοίκων και των επιχειρηματιών της επαρχίας του Αλμυρού για την ασφαλή και γρήγορη εξυπηρέτησή τους