Screenshot

Δεν έχει αντίπαλο στον κόσμο και φρόντισε να το επιβεβαιώσει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι!

Ο λόγος για τον σούπερμαν, ιπτάμενο υπερπρωταθλητή της Ελλάδος Μίλτο Τεντόγλου που έκανε αυτό που όλοι περιμέναμε στον μεγάλο τελικό του μήκους στο Σταντ Ντε Φρανς, αναδείχθηκε πρώτος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο!

Με ανταγωνιστές τον Ιταλό Φουρλάνι (3ος) και τον Τζαμαϊκανό Πίνοκ (2ος) ο Μίλτος κατάφερε να κυριαρχήσει, να τους προσπεράσει με επίδοση 8.48 στο τρίτο του άλμα, να παραμείνει πρώτος μέχρι το τέλος και να κατακτήσει τον κόσμο για άλλη μία φορά!!!

Απέραντος σεβασμός και θαυμασμός για το σπουδαίο αυτό παιδί από τα Γρεβενά που γράφει ιστορία…

Το 8.27 στην πρώτη του προσπάθεια τον έφερε δεύτερο στην κατάταξη αλλά ήταν απλά… ζέσταμα για τον 26χρονο θρύλο του αθλήματος, καθώς ακολούθησε ένα εντυπωσιακό άλμα στα 8.48 που τον ανέβασε στην πρώτη θέση, πάνω από τους βασικούς ανταγωνιστές τους, τον Τζαμαϊκανό Πίνοκ (8.36) και τον Ιταλό Φουρλάνι (8.34).

Η τρίτη του προσπάθεια ήταν χειρότερη από τις δύο πρώτες αφού έκανε άλμα στα 8.24 ενώ στην τέταρτη προσπάθειά του πήδηξε στα 8.36 που ήταν το δεύτερο καλύτερο άλμα του στον τελικό μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Ακολούθησε ένα άλμα στα 8.31 στην πέμπτη κατά σειρά προσπάθεια ενώ πριν κάνει την έκτη του προσπάθεια πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, από τη στιγμή που ούτε ο Πίνοκ ούτε ο Φουρλάνι μπόρεσαν να τον ξεπεράσουν.

Με τον ενθουσιασμό στα ουράνια, ο 26χρονος πρωταθλητής έκανε άκυρη 6η προσπάθεια, για να έρθει έτσι το τυπικό φινάλε στον τελικό και να πανηγυρίσει με υπερηφάνεια το πρώτο χρυσό της Ελλάδας στο Παρίσι και δεύτερο σερί χρυσό για τον ίδιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.